Norma IEEE C57.149 stanowi, że pomiar na transformatorze z olejem w kadzi jest najczęstszym i najlepszym sposobem prowadzenia analizy charakterystyki częstotliwościowej. Pomiary na transformatorze w stanie suchym (bez oleju w kadzi) wymagają szczególnej ostrożności — należy bezwzględnie unikać podawania nadmiernie wysokiego napięcia. Z kolei obecność oleju w kadzi transformatora wpływa na przebieg charakterystyki częstotliwościowej. Stąd przebieg SFRA dla transformatora bez oleju będzie inny od wyniku pomiaru wykonanego po zalaniu jego kadzi olejem. Patrz stosowny wyjątek
z przepisów wytycznych IEEE:
„Nowe urządzenia elektroenergetyczne po dostarczeniu na miejsce przeznaczenia-eksploatacji wymagają dwóch pomiarów FRA (analizy charakterystyki częstotliwościowej): 1) Pierwszy pomiar wykonuje się na transformatorze w stanie gotowym do transportu. 2) Drugi pomiar wykonuje się po zamontowaniu i przygotowaniu transformatora do eksploatacji, po napełnieniu olejem w sposób wymagany warunkami pomiarów rezystancji izolacji. Jego wyniki przyjmuje się jako bazowe-wyjściowe dla kolejnych pomiarów na etapie eksploatacji. Jeżeli nie ma przesłanek, że transformator mógł ulec uszkodzeniu podczas przewozu, nie trzeba wykonywać pomiaru w stanie gotowym do transportu w ramach badań odbiorczych.”
Producenci transformatorów zwykle napełniają je olejem i następnie spuszczają go przed wysyłką urządzenia na miejsce przeznaczenia. Dlatego warto dowiedzieć się, w jakim stanie transformator przeszedł pomiar SFRA zanim wydano go do przewozu z zakładu producenta. Dalej w treści wytycznych IEEE określono, co następuje:
„Jeżeli urządzenie elektroenergetyczne zostanie przekazane na miejsce przeznaczenia
w stanie suchym, tj. bez oleju w kadzi, to należy wskazać dla stanu gotowego do transportu, że urządzenie ma przejść pomiar przed rozpoczęciem przewozu i po jego zakończeniu — w obu przypadkach bez oleju w kadzi. Jeżeli urządzenie elektroenergetyczne zostanie przekazane na miejsce przeznaczenia po napełnieniu kadzi olejem i następnie jej opróżnieniu, to wymaga pomiaru w stanie suchym (bez oleju w kadzi) przed rozpoczęciem przewozu. W tym przypadku pomiar urządzenia przed jego przewozem bez oleju w kadzi i przed jej pierwszym zalaniem olejem może dać niewystarczające wyniki. Skutkować to może fałszywym wynikiem negatywnym (wskazującym na awarię urządzenia). Przyczyną problemu są śladowe ilości oleju pozostałego w uzwojeniu lub odpływ tych resztek z uzwojenia podczas długotrwałego przewozu. Jeżeli urządzenie elektroenergetyczne będzie przewożone z olejem w kadzi, należy napełnić je przed pomiarem poprzedzającym przewóz i ponownie przed pomiarem po dostarczeniu na miejsce przeznaczenia. Jeżeli natomiast urządzenie elektroenergetyczne będzie przewożone w stanie częściowego zalania kadzi olejem, wymaga powyższych pomiarów z taką samą ilością oleju lub — co jest lepszym rozwiązaniem — po uzupełnieniu oleju do pełna. W niektórych warunkach trudno jest zagwarantować, że ilość częściowego zładu oleju w kadzi będzie identyczna przed przewozem i po jego zakończeniu, co grozi niekiedy nieprawidłowymi wynikami pomiarów.”